Спорт и фитнесБойни изкуства

Хаджимурат Gatsalov: олимпийски шампион в свободната борба

Според неофициални данни на Северна Осетия се класира на първо място в света по броя на специфичните шампион по борба на глава от населението. Харесва ли ви или не - не е известно точно сигурен. Въпреки това, че е безопасно да се каже едно: борба радва на голяма популярност в страната. Поради огромния конкуренцията на национално ниво, много спортисти тръгват да играят за други страни. Един от тези, които не се страхува от твърда борба и остана в Руската федерация, е легендарният Хаджимурат Gatsalov, на петкратния световен шампион и олимпийски медалист. Преди време той бе успешно преместен от категорията до 96 кг в тежка категория.

Първите стъпки на шампиона

Hadzhimurat Soltanovich Gatsalov роден в Северна Осетия, в село Chikola. Е бил повдигнат в осетинския семейството е мюсюлманин. Той има три по-големи братя. Всички от тях - професионални спортисти. Като дете, нашият герой се опитва често върху медали, които са заведени от конкуренцията.

Свободна борба момче се е занимавал в родното си село, а след това реши да се развива по-нататък, той се премества в столицата. "Алана" в Владикавказ Хаджимурат започва да тренира в спортен клуб. Неговият треньор и наставник беше Вадим Tseboev. Тяхното сътрудничество продължава и до днес.

Gatsalov една детска мечта да стигнем до Олимпиадата. През 2000 г. той е вече чувствате сили да отида до завладяването на престижната върха. Когато родом от Северна Осетия започна да играе за руснака? Това се случи през 2001 г., след като човек получи първа награда в националните състезания.

Скоро, следвана от първата международна победа. През 2002 Хаджимурат Gatsalov спечели Световната купа в град Спокейн в САЩ.

атински подвизи

Решаващо за осетинския спортист бе победата в първенството на Русия през 2002 година. По този начин си осигури олимпийската си билет за Игрите в Атина.

Хаджимурат Gatsalov е доста рядко в света на спорта комбинация от физическа сила, интелигентност и скорост. В първите си олимпийски млад спортист, по-скоро, говорейки в прогимназиален етап, беше абсолютно спокоен, той се изчислява всеки ход опоненти. Той не се поддаде на емоции. Особено забележително е неговата битка на полуфиналите. Той се противопостави на бъдещите шампиони бори смесени бойни според UFC - Daniel Cormier. Руски борец свободен стил все още не знаеше за това. Осетинци уверено победи САЩ боец.

На финала той е действал против узбекски боец Ибрагимов. В горчив битка, нашият герой успява да спечели. Той донесе на руския отбор златен медал в категория до 96 кг.

След това, в света на борба се е сбъднало ера Хаджимурат Gatsalova. В продължение на няколко години той спечели на световното първенство, натрупани от 2010 г. 4 титли.

Спокойно и връщане

Борба - много травматичен спорт. През годините на активни борци за кариера расте наранявания, различни травми, губят в скоростта, острота. В Хаджимурат Gatsalova започнаха да се появяват малки конкуренти. Период, когато в Осетия спортист не успя да спечели на международно ниво. Но той не го отчаяние. Триумфално завръщане се състоя през 2013 г., когато осетинци отново спечели световната титла. Той направи това, излезе от обичайното си тегло клас тежка категория.

Година по-късно Хаджимурат Gatsalov отново става за световния шампионат. Той трябваше да се бие в категория до 120 кг. В Ташкент, той не ще бъдат възнаградени. H. Gatsalov взе бронзовия медал. Въпреки успешния експеримент през 2016 г., спортистът се връща в категорията обичайното тегло до 96 кг. Осетинците ще участват в републиканското първенство, което се превърна в селекцията за олимпийските игри в Рио. Тук той нямаше какво да противопостави хванат смелост Boltukaevu Анзор, който в крайна сметка спечели явна победа.